Content marketing - czy warto?

Wartościowe treści – ulubieńcy Google

Już przybliżając pokrótce usługę SMART oferowaną przez kompan.pl i służącą do lepszego pozycjonowania stron internetowych, wspominaliśmy o wysokim stopniu skomplikowania algorytmów wyszukiwarki Google, które są w stanie znacznie obniżyć ranking strony ze względu na automatyczne „upychanie” na niej słów kluczowych i linków. Narzędziem, które pozwala na dobre pozycjonowanie strony w wyszukiwarce jest właśnie content marketing, czyli wartościowe, merytoryczne i oryginalne treści na niej zamieszczane.

Content marketing, czyli liczy się słowo

Copywriter SEO lub content copywriter to stosunkowo nowy zawód, który powstał w odpowiedzi na potrzeby współczesnego świata przenoszącego się w znacznym stopniu do rzeczywistości wirtualnej. Osoby sprawnie posługujące się piórem, dziennikarze lub pisarze są obecnie intensywnie poszukiwani na rynku marketingu internetowego właśnie ze względu na korzyści, jakie dobre treści wytwarzane przez nich mogą przynieść stronom internetowym. Do najważniejszych z nich należą:

 1. Budowanie wiarygodności i zaufania do marki

  Prezentując swoim klientom poprawnie napisane, merytoryczne treści znacznie zwiększamy wiarygodność firmy jako specjalizującej się w danej dziedzinie, co skłania ich do kolejnych wizyt i wyboru właśnie naszego produktu.

 2. Zyskanie wiernego klienta

  To, co obecnie liczy się najbardziej w marketingu internetowym, to pozyskanie coraz bardziej wymagającego i świadomego mechanizmów reklamy klienta. Jeśli zainteresują go wysokiej jakoś treści na naszej stronie – będzie wracał na nią sam, a nie skłoniony do tego nachalnymi promocjami i banerami reklamowymi.

 3. Generowanie ruchu na stronie

  Kolejnym elementem zwiększającym widoczność i pozycję w wyszukiwarkach jest ruch organiczny na stronach będący bezpłatną reklamą, wykazującą tendencję do wysokiego współczynnika konwersji, na czym obecnie najbardziej zależy firmom. Jeśli treści z naszej strony będą na tyle interesujące, że użytkownicy sieci sami będą je rozpowszechniać dalej – nasza firma może tylko i wyłącznie na tym zyskać.

 4. Podwyższanie pozycji w Google

  Nie tylko oryginalne i unikatowe treści pomagają wywindować stronę na lepsze pozycje w wyszukiwarce. We współczesnym marketingu liczą się także wspomniane wcześniej zalety merytorycznych i interesujących treści, wpływające na autorytet marki i dobre, zaufane relacje z klientami.

 5. Zwiększenie zysków

  Czyli główny cel inwestowania w dobry content marketing – bez nachalnej i traktowanej z niechęcią przez klientów reklamy, ale poprzez umiejętne docieranie do nich z treściami, które rzeczywiście mogą ich zainteresować.
Content marketing: pisać, ale wiedzieć o czym

Jak znaleźć dobrego copywritera?

Wszystkie powyższe wartości interesujących i oryginalnych treści na stronie zachęcają do znalezienia profesjonalnego copywritera, który zadba o dostarczenie właściwego contentu. Ze względu na szybki rozwój tego zawodu, możemy w sieci znaleźć tysiące serwisów, grup i ogłoszeń copywriterskich, chcąc jednak zaoszczędzić czas i uniknąć rozczarowań, warto skupić się na platformach zrzeszających sprawdzonych już i zweryfikowanych przez wcześniejszych klientów autorów. Taką platformą jest m.in. tekstkombinat.pl pozwalający klientom kompan.pl korzystać ze współpracy z ponad 1000 copywriterów specjalizujących się w różnorodnych tematach. Dzięki systemowi weryfikacji pracujemy z fachowcami w swoich dziedzinach, co pozwala na szybkie dostarczenie merytorycznych treści: od tekstów SEO i opisów produktów, po artykuły sponsorowane i teksty specjalistyczne. Cechą wyróżniającą tekstkombinat.pl spośród innych tego typu serwisów jest dodatkowo system aukcyjny, w ramach którego klienci zamawiający teksty określają maksymalną kwotę, jaką mogą za nie zapłacić. Ostateczna kwota zależy od decyzji copywritera o cenie, za jaką napisze dany tekst. 

tekstkombinat.pl - schemat działania

Czy warto więc inwestować w content marketing?

Klienci dopiero rozpoczynający swoją przygodę w świecie sprzedaży internetowej często kwestionują sens zatrudnienia profesjonalnego copywritera uważając, że sami doskonale poradzą sobie z generowaniem właściwych treści na stronę. Zważywszy jednak na ograniczenia czasowe, tendencje w rozwoju marketingu internetowego, a wreszcie fakt, że sieć nie wybacza i potrafi boleśnie wytknąć brak profesjonalizmu – warto myśleć o tym już w momencie planowania budżetu naszego przedsięwzięcia. Przykłady wzrostu czasu spędzanego na stronach do ponad 17 minut, jak w przypadku angażującego klientów contentu Wirtualnego Przedszkola wzmacniającego więź z matkami i dziećmi czy też projektu Otwórz miasto firmy Heineken – skierowanego do aktywnego uczestnika miejskiego życia i budującego świadomość marki udowadniają, że dobry, umiejętnie publikowany content marketing może przynieść nam same korzyści – jego brak – wyłącznie straty i kiepskie opinie. 

Dobry content = długofalowe efekty

Content marketing w 2016 roku

To właśnie powstawanie wartościowych i spersonalizowanych treści w podwyższaniu wyników sprzedaży wymieniają specjaliści marketingu wśród najważniejszych jego trendów na 2016 rok. Ze względu na rosnącą popularność filmów wideo, część tego typu treści będzie przekazywana właśnie za pośrednictwem tego kanału komunikacyjnego. Przewidywana jest także tendencja odchodzenia od popularnego storytellingu na rzecz krótkich, zabawnych anegdot. Ciekawie może rozwinąć się rynek reklam płatnych ze względu na powszechne niemal stosowanie AdBlocka, który z jednej strony zahamował wzrost sprzedaży, a z drugiej – wymusił na branży marketingowej konieczność przeorganizowania dotychczas stosowanych metod. Warto więc śledzić, na jakie nowe pomysły wpadną agencje marketingowe.